loading

Namık Kuyumcu

 

Biographie

Né à Konya Ereğli en 1961.
Il est écroué par le tribunal militaire du coup d’état du 12 Septembre 1980 pour « délit d’idées » en vertu de l’article 141-141-146 de la Constitution turque de l’époque.
Ses écrits, articles et poèmes ont été publié par de nombreux journaux et revues en Turquie et à l’étranger. Il a publié quatre recueils de poésie : Au milieu du pillage d’une vie, Peut-être une chanson, Je suis une plaisanterie dans le monde, Que l’Amour ne pardonne pas. Il a publié également deux essais : La Couleur de l’amour est le noir (il a écrit un scénario de film sous le même nom) et Alsancak est un autre.

Il a été récompensé par de nombreux prix d’importance en Turquie ; parmi eux le Prix de l’Académie.

Certains de ses poèmes ont été traduits en français et en anglais. Il est l’un des fondateurs des Editions Piya et Zed fondées en 1990. Il a fait parti du collectif de rédaction dans les revues d’art et d’idées nommées respectivement Utopie et Rêves de Castor. Entre 1999 et 2004, il a pris part au collectif pour la Culture et les Arts de la municipalité de la métropole d’Izmir et il a été éditeur pour la Société d’édition municipale.

Depuis dix ans, il assure la coordination de projet et d’organisation du Festival International de Poésie d’Izmir qui constitue la plus grande manifestation poétique institutionnelle du pays.

Depuis 2009, il est conseiller culturel auprès de la municipalité de Konak, Izmir. Il est également le représentant du syndicat des écrivains de la région Egéenne et de la Plateforme des intellectuels et artistes d’Izmir.

Ses poèmes à lire et à entendre

Yaşamöyküsü

1961 yılında Konya Ereğli’de doğdu. Biraz büyüyünce “12 Eylül Sıkıyönetim Askeri Mahkemeleri” tarafından “düşünce suçlusu” olarak tutuklandı. O zamanki T.C.K’nın 141-141-146. maddelerinden yargılandı. Türkiye’de ve yurtdışında birçok gazete ve dergilerde yazıları, şiirleri, makaleleri yayımlandı. Talan Bir Ömrün Ortasında, Belki Bir Şarkı ve Bir Şakayım Dünyada, Aşk Bağışlamasın isimleriyle, dört şiir kitabı; Aşkın Rengi Siyahtır ve Bir Başkadır Alsancak isimleriyle de iki ayrı deneme kitabı yayımlandı. Birçok antoloji ve yıllıkta yer aldı. Aşkın Rengi Siyahtır ismiyle film senaryosu yazdı. Aşk Bağışlamasın, şairin dördüncü şiir kitabı.

Türkiye’deki birçok önemli şiir ödüllerinin sahibi oldu.

Aşkın Rengi Siyahtır” isimli deneme kitabındaki yazılarının söyleşi, konferans panel ve imzalarına katıldı. Türkiye’de yaklaşık 150 ayrı yerde; (üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, kültür- sanat örgütleri, vakıflar) etkinliklere katıldı. “Aşk ve Küreselleşmek”, “ Aşk, Şiir ve İtiraz” , “ Aşk ve Şiir Bir Başkaldırıdır”, “ Aşk ve Erkek Egemen İdeoloji”, “ Aşk ve Ayrılık” vs. konularda konferanslar verdi.

Şiirlerinin bazıları; İngilizce ve Fransızca’ya çevrildi… 1990 yılında kurulan Piya ve Zed Yayınları’nın kurucularından oldu. Ütopiya ve Kunduz Düşleri adıyla yayımlanan sanat – düşün dergilerinin yazarlığını yaptı ve yayın kolektifinde yer aldı. Yazılar ve şiirler yayımladı. 1999-2004 yılları arasında; İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kültür sanat kolektifinden birisi olarak, İzmir Yayıncılık Şti.nin editörlüğünü yaptı. 50 civarında kitabın hazırlanmasında ve yayımlanmasında aktif görev aldı.

Çeşitli yayın kuruluşlarında, metin yazarlığı, öditörlük ve yöneticilik yaptı. Şiir yazı ve makalelerini; yurt içinde ve yurt dışında çeşitli dergilerde yayımlamaya devam etmektedir.

2009 yılından bu yana, İzmir Konak Belediyesi Kültür Sanat Danışmanlığı yapmaktadır. İzmir Aydın ve Sanatçılar Platformu’nun ve Türkiye Yazarlar Sendikası’nın Ege temsilcisidir.

Şiirlerini okumak ve dinlemek için tıklayın