loading

Nilay Özer

 

Biographie

Nilay Özer est née le 6 Mars 1976 à Istanbul. Diplômée en 2000 du Département de Biologie de l’’Université de Marmara, elle enseigne pendant deux ans puis démissionne pour entreprendre un master dans le Département de Littérature Turque à l’’Université Bilkent d’Ankara.

Depuis 1995, elle publie dans diverses revues, poèmes, nouvelles, essais et articles. Elle publie son premier recueil intitulé La grenade éparpillée au temps en 1999.

Elle reçoit divers prix pour les poèmes de ce recueil.En 2004, elle reçoit le prix Cemal Süreya pour son recueil Sois!
Elle prépare actuellement un troisième recueil et enseigne la littérature moderne turque à l’Université de Bahçeşehir.

Ses poèmes à lire et à écouter

Yaşamöyküsü

Nilay Özer İstanbul’da 6 Mart 1976 tarihinde doğdu.

Nilay Özer 1995 yılında, makaleler, hikayeler ve şiirler yayınlamaya başladı. 2000 yılında Marmara Üniversitesi, Biyoloji Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. İki yıl öğretmen olarak çalıştıktan sonra Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı ile ilgili yüksek lisans programına başladı ve Turgut Uyar şiirleri hakkında bir tez hazırladı. Aynı alanda doktora programına devam ederken, Nâzım Hikmet’in Memleketimden İnsan Manzaraları üzerine bir tez yazıyor.
Yayınlanan şiir kitapları: Zamana Dağılan Nar (1999) ve Ol .. (2005). Kitapları Türkiye’de çeşitli ödüller kazandı. Günümüzde üçüncü kitabi olan Korkuluklara Giysi Yardımı’na ek olarak çocuklara şiir dilinin eğitimi ile ilgili teorik bir şiir kitabı hazırlıyor.

2008 yılından beri Bahçeşehir Üniversitesi’nde Türkçe ve modern Türk edebiyatı dersleri vermektedir.

Şiirlerini okumak ve dinlemek için tıklayın